Remont Trenera Wielkiego


Historia Trenera Wielkiego "Czata" sięga końca lat siedemdziesiątych, przez lata służył dzielnie, wychowało się na nim rzesze żeglarzy, sterników i instruktorów.

 

O Trenerze

Trener wielki Czata od lat służy nam jako jacht do szkolenia Kursantów, którzy już mają zdobyte swoje pierwsze uprawnienia. Fakt, że jest dwumasztowcem z trzema żaglami otwiera zupełnie nowe możliwości pływania. Wychowało się na nim wiele pokoleń świetnych żeglarzy, instruktorów i kapitanów. Od lat jednak, wskutek naturalnego zużycia, ten zasłużony okręt tracił swój blask. Wymiana cęg grotmasztu w 2011, gretingi w 2015, remont skrzyni mieczowej w 2006 to przykłady licznych zabiegów interwencyjnych, żeby jacht dalej pływał. Nadszedł jednak czas, kiedy mamy możliwość ten jacht wyremontować. Z inicjatywy Zespołu Pilota Zhp Choragwi Białostockiej, w trakcie tegorocznej kwaterki, w 9 dni zeszlifujemy, odmalujemy kadłub, założymy nową listwę odbojowa oraz odświeżymy niezbędny osprzęt na jachcie. Stowarzyszenie Wychowanie Przez Zagle, zrzeszające byłych członków Kadry oraz Sympatyków Obozu, prowadzi w porozumieniu z Pilotem Choragwi zbiórkę na remont tego zasłużonego jachtu. Każda złotówka jest ważna, ponieważ chcemy, żeby ten jacht dalej służył kolejnym pokoleniom adeptów żeglarstwa na najlepszym obozie żeglarskim na świecie.

Plan remontu

W poprzednich latach wymienialiśmy żagle, liny miękkie, a także zrobiliśmy nowe gretingi. W 2018 chcemy w miarę możliwości poddać go większemu remontowi.

  • Wzmocnienie konstrukcji (stępka i denniki)

  • Odnowienie kadłuba (szlif, malowanie, zabezpieczenie)

  • Wymiana odbojnicy wraz z okuciami

  • Wymiana olinowania stałego

  • Montaż kabestanów do prowadzenia szotów foka, wraz ze wzmocnieniem kadłuba

  • Nowe mocowanie salingów na grotmaszcie i beazanmaszcie

Możliwe są prace w zwiększonym zakresie, wszystko jest zależne od finansów. Każde wsparcie jest istotne.